Moje ulubione narzędzie do nagrywania lekcji wideo w kursach online, to  nagrywarka do tzw. screencastów.

Screencast, to inaczej nagranie tego co właśnie wyświetla Twój ekran komputera. Możesz tak nagrać instruktaż obsługi jakiegoś programu, ale też wyświetlić prezentację, którą nagrasz ze wszystkimi efektami, jakie w niej użyjesz.

Takich nagrywarek jest mnóstwo. Darmowe, płatne -jako dodatki do przeglądarki www (np. Loom do Chrome), czy jako część systemu operacyjnego ( np. Quick Player Apple-a).

Dlaczego takie narzędzie , jak screencast, a nie nagrywanie kamerą z całym tym studyjnym sprzętem?

Po prostu najczęściej nagrywam wideo lekcje używając prezentacji. I do tego m.in programy do screencast-ów się idealnie nadają.
Nie korzystam w tych materiałach z prezentowania swojej osoby na wizji, więc potrzebuję tylko mikrofon, prezentację, nagrywarkę

Jednak samo nagranie to za mało. Potem z reguły trzeba jeszcze zmontować takie wideo. Wyciąć tzw. “brudy” dźwiękowe, pomyłki, przyspieszyć obraz. Często będziesz potrzebować pododawać różne elementy graficzne – logo, strzałki, ramki) i inne ważne dla poprawy czytelności lekcji elementy czy nawet dodatkowe zdjęcia i ozdobniki.

I tutaj większość darmowych programów do screencast-ów sobie już nie poradzi.

 

W darmowych programach tego typu screencast zrobisz łatwo, ale edycję, poprawki, dodatki trzeba robić w innych programach do montażu wideo, a na koniec jeszcze wysłać film do na dysk w chmurze, czy do  Vimeo i YouTube-a. To czasochłonne

 

Mnie to doprowadzało na początku do szału i strasznie takie korzystanie z kilku programów spowalniało mi pracę.
Ale wpadł mi w ręce bardzo tani, (jak na oprogramowanie do edycji wideo) program Screencast-o-matic

 

 

 

 

 

I od trzech lat jest moim głównym softem montażowym.
Mam wszytko w jednym.

PLUSY

  • Nagrywanie, edycja i montaż.
  • Sporo efektów do dodania w celu uatrakcyjnienia nagrania.
  • Dodawanie napisów.
  • Back-up w chmurze ( co uwalnia mój dysk z gigabajtów danych).
  • Można też wgrać do niego wideo nagrane inną kamerą czy smartfonem.
  • Wysyłanie gotowego filmu do dysków w chmurze ( GoogleDrive, DropBox) i hostingów wideo ( Vimeo, YouTube) robimy praktycznie za jednym kliknięciem

Pracuje się na nim bardzo intuicyjnie i naprawdę jest przyjazny dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z tematem nagrań i edycji wideo.

Minusów przy mojej codziennej pracy nie zauważam

 

Podsumowując.

Sprawdź samodzielnie. Jest darmowa opcja testowa, a za program rocznie zapłacisz 18 lub maksymalnie 49 USD ( w zależności od opcji dodatkowych) Ale wariant 18USD absolutnie Ci wystarczy.
link do strony programu https://screencast-o-matic.com/home

Uważam, że warto!

Do dzieła!


Leave a Reply

Your email address will not be published.