PROTIP nr 3 Jak zawierać kontrakt szkoleniowy z grupą?

Jacek Wolniewicz Master teacher
Jacek Wolniewicz Master teacher

Porada 3.

Jak zawierać kontrakt szkoleniowy z grupą?

Jest wiele wskazówek dotyczących zasad, technik, pomysłów na zawieranie tzw. kontraktu szkoleniowego z grupą. Zanim sięgniecie po różne pomysły zastanówcie się, kogo macie na sali i czemu ten kontrakt ma służyć.

 

Wiadomo. Nie chodzi o kontrakt na przeprowadzenie szkolenia, ale  o tzw. umowę z uczestnikami regulującą głównie zasady zachowywania się  się na szkoleniu.

Pytanie, czy to ma dzisiaj jakiś większy sens na szkoleniach biznesowych? Wydaje mi się, że poza krótką informacją i to dosłownie w punktach o regułach, jakie obowiązują podczas szkolenia nie ma.

Kiedyś, gdy szkolenia pracownicze nie były tak popularne akcentowanie takiego kontraktu miało sens. Teraz szkolenie, to żadna nowość i raczej ( może poza on-boardingiem nowych pracowników)  wszyscy znają podstawowe zasady obowiązujące na szkoleniach. A większość tych zasad, to  po po prostu: zasady korzystania z telefonów, komputerów, harmonogram przerw, punktualność, otwartość, pilnowanie kultury osobistej i… już!

Wielu trenerów niepotrzebnie skupia się i traci czas na grupowej formule wypracowania kontraktu zajęć. Osobiście sugeruję w szkoleniach biznesowych zastosowanie własnej, narzuconej wersji kontraktu, którą po prostu trener zakomunikuje. Wyjątkiem może być kontekst i tematyka szkolenia. Np wypracowywanie kontraktu może być też ćwiczeniem osadzonym we kontekście szkolenia np. mogą to być zasady wypracowywania wspólnych rozwiązań na szkoleniu z zarządzania lub pretekst na wstęp szkolenia z komunikacji itp.

W pozostałych przypadkach uważam, że po pierwsze szkoda czasu, a po drugie kontrakt zawiera najważniejsze z punktu widzenia celów trenera punkty. Są to jak wspominałem zwykłe regulacje z poziomu zwykłych zasad współżycia społecznego. Jak widzisz, nie są to jakieś wydumane elementy, które za wszelką cenę trzeba wypracowywać grupowo na szkoleniu. Wystarczy jeden slajd lub przygotowany wcześniej arkusz z flipchartu, zakomunikowanie zasad.  Czasami po prostu mniej oznacza więcej. Pamiętaj też, że jakikolwiek kontrakt, to dobry pretekst na eleganckie przywołanie do porządku co bardziej niesfornych uczestników.

 

Kontrakt ma za zadanie dać Tobie możliwość ustalenia zasad na jakich chcesz jako trener pracować, a w razie sytuacji trudnych daje możliwość odwołania się do niego, jako obowiązującej na szkoleniu normy

 

Błędy początkujących:

  • Niepotrzebne (moim zdaniem ) inicjowanie wspólnego ustalania kontraktu ( chyba, że będzie to miało uzasadnienie w dalszej tematyce - np. zasady wypracowywania wspólnych rozwiązań na szkoleniu z zarządzania)
  • Traktowanie kontraktu, jako części obowiązkowej na szkoleniu. ( czasami- np. w grupie dojrzałych menedżerów wystarczy przypomnieć słownie, że telefony zostawiamy na przerwę)
  • Nieprzekazanie zasad, a zwłaszcza zasad dotyczących przerw :) .. uwierz mi, ten punkt zawsze ma znaczenie.

Pozdrawiam Jacek Wolniewicz

ZOSTAW KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TAK CHCĘ 3 DARMOWE LEKCJE

Po wypełnieniu formularza przeniosę Państwa automatycznie na stronę z filmami. [no spam]