Pan X straszy na szkoleniu, czyli zlikwidować „Obcego”

Jacek Wolniewicz Master teacher
Jacek Wolniewicz Master teacher

Do napisania tego postu zainspirowała mnie dyskusja na jednej z internetowych grup trenerskich. Zaczęło się niewinnie jak zwykle od pytania jednej z trenerek  „ble ble ble… jakie ćwiczenia polecacie…ble ble ble…” Czyli standard.

 Jak chciałem pomóc?

Chciałem serio pomóc, więc zapytałem o parę szczegółów. Wiesz takie takie tam… jak grupa, co robią, jakie są cele tego szkolenia? Nie za bardzo się dowiedziałem więc nie chcąc rzucać niedopasowanych pomysłów zostałem tylko obserwatorem. Temat był stosunkowo trudny i … pojemny – motywowanie. Trenerka się pochwaliła jak to pracuje z grupą bez stołów – w kręgu – co według niej jest najważniejszym  warunkiem zaangażowania i energii do pracy wsród uczestników. [o tym czy lepiej stawiać stoły czy nie -piszę tutaj] i pełna werwy obiecała, ze napisze co i jak.

Obcy ósmy pasażer na szkoleniu

Następnego dnia okazało się, że zajęcia nie poszły zgodnie z oczekiwaniami. Grupa pomimo braku stołów nie za bardzo chciała i była spięta i ćwiczenia z tego co się dało zrozumieć nie do końca dały takie efekty jak zakładała trenerka. W sposób niespodziewany po rozpoczęciu na szkolenie wtargnął  Pan X z tajemniczego kontrolingu i w sposób wymownie władczy zasiadła na sali. Obcy wsród nas! Jak pisała trenerka, przez 7 godzin siedziała obok niej nie racząc nawet na chwilę zaangażować się w przebieg zajęć. Otwartość grupy siadła. No bo jak tu mówić o dobrym i złym motywowaniu kiedy Obcy „paczy”, słucha, może notuje? A gdzie doniesie i po co to wszystko?

Tajemnica zabrana do grobu?

Wygląda na to, że tajemnica – co na celu miała wizyta Pana X i w jakiej roli tam się znalazła? zostanie zabrana do grobu. Albo trenerka nie napisała specjalnie, albo ( co bardziej zakładam czytając posty) nie wiedziała przez 7 godzin o co biega z Panią z Kontroli. Co gorsza uczestnicy też nie wiedzieli, a zatem nie otwierali się za bardzo – bo i po co tak ryzykować?. Uśmiałem się w wpisu -„Była tylko dzisiaj – jutro luz”Zaskakujące jak Obcy może załatwić szkolenie. I trenerowi i uczestnikom. A takich „Obcych” na szkoleniach pojawia się sporo – a to szef uczestników, a to szef szefów, a to właśnie tajemnicza Pan X z BardzoWażnegoDepartamentu. Ich nagłe (zwłaszcza) przybycie zawsze spowoduje u trenera i uczestników spory dyskomfort, który wynika chociażby postawienia w stan alarmu bojowego większości zasobów odpowiedzialnych za samoocenę. Główne myśli, które bombardują czaszkę to: Czy jak coś powiem to będzie to wykorzystane przeciwko mnie? Czy będę oceniany? Czy coś ogólnie mi grozi w tej sytuacji? i wiele innych z których ma wyniknąć recepta na zachowani w danej sytuacji. Ale jak się bronić kiedy nie wiemy przed czym?

Anihilacja Obcego

Jeżeli zastanawiasz się co w takiej sytuacji zrobić, to zaraz powiem. Po pierwsze najważniejsze jest wyjaśnienie wszystkim kim jest ta osoba i po co tutaj przyszła.

Każde niedopowiedzenie będzie skutkować zabraniem zasobów intelektualnych i trenera i uczestnika na rozwiązanie tej zagadki , a brak faktów będzie pożywką dla wyobraźni. Po drugie trzeba zakontraktować się z taką osobą na cele zajęć. No właśnie trzeba mieć szkolenie zbudowane na celach to wtedy masz z głowy. A jak nie masz to będzie stresik. To zakontraktowanie ma na celu uświadomienie „Obcemu” jakie cele mamy do zrealizowania, jak ważna jest otwartość i gotowość do ćwiczenia nowych rzeczy i jak obecność „Obcego” może te procesy zahamować i zniweczyć osiągnięcie celów – co z kolei nie będzie dobrym stanem dla „obcego” i całej firmy. Po trzecie przyda się mały skrypt komunikacji tych faktów „Obcemu”[ tutaj o tym piszę], a po czwarte, jeżeli tylko możesz unikaj szefów szkolących się razem ze swoimi pracownikami – chociaż to od osoby szefa zależy i od tzw. kultury organizacyjnej. W każdym razie da się i z szefem, chociaż początkującym rekomenduję samą grupę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TAK CHCĘ 3 DARMOWE LEKCJE

Po wypełnieniu formularza przeniosę Państwa automatycznie na stronę z filmami. [no spam]