Dowiedz się jak wybrać Szkołę Trenerów, która przygotuje cię do pracy trenera wewnętrznego.

Picture of Jacek Wolniewicz Master teacher
Jacek Wolniewicz Master teacher
Uśmiechnięci Kobieta i mężczyzna w wieku okołu 35 lat siedzą przy biurku i patrzą na widza. Ubrani są biznesowo. Tło abstrakcyjne. Żywe kolory. Wielkość pliku maksymalnie 250 kb

Zamierzasz rekrutować na stanowisko trenera wewnętrznego ?

Klasyczne ogłoszenie na stanowisko trenera wewnętrznego zawiera najczęściej warunek posiadania zaświadczenia o ukończeniu szkoły trenerów lub szkoleń w zakresie train the trainer. Jeżeli planujesz wejść na taką ścieżkę zawodową, to musisz się z tym zmierzyć. 

Czy wybór szkoły /szkolenia ma jakieś większe znaczenie? 

Tak. Pomimo tego, że rekruterzy piszą listę niezbędnych kompetencji trenerskich, to te same kompetencje w różnych szkołach i kursach mogą być rozumiane  inaczej. Kompetencje trenerskie to obszar bardzo interdyscyplinarny. Nie ma jednego wzorca kompetencji. Nie ma jednego podejścia do metodyki i dydaktyki. 

Nie ma jednej koncepcji psychologicznej która to wszystko zepnie w kategorii najlepszych zasada  rozwoju człowieka. A to rodzi nie tylko wielość metod do wyboru, ale i możliwe nadużycia wynikające np. ze swobodnego łączenia lub interpretacji często wykluczających się nurtów psychologii i socjologii. Na pewno potrafisz odszukać w głowie co najmniej 2 mity szkoleniowe, które krążą w świecie szkoleniowym. 

Ale nie o mitach chcę napisać. Chcę napisać o sposobie dokonania pierwszego wyboru szkoły lub kursu. Najczęstszą sytuacją którą widzę to pytanie w grupach tematycznych i natychmiastowy wysyp rekomendacji szkół trenerskich z przymiotnikami “najlepsza”. No tutaj bym uważał – szkołę trenerów raczej robi się raz – no i w sumie jak ma nie być najlepsza skoro innego porównania nie mam? Oczywiście dowód słuszności społecznej ma znaczenia i przeważająca  liczba wskazań na jakąś firmę kusi dokonaniem łatwego matematycznego wyboru, ale chcę ci podpowiedzieć inną drogę. 

 

Rozumienie szkoleń trenerów biznesu i wybór skutecznego szlaku edukacyjnego.

Wyzwanie wyboru odpowiedniej szkoły trenerów biznesu lub programu „train the trainer” to coś więcej niż tylko kolejny etap edukacyjny; to strategiczna decyzja, która wpływa na dalszą ścieżkę kariery trenerskiej.

Pozwól, że od razu rozprawię się z pewnymi mitami. Choć może się wydawać, że posiadanie dyplomu lub certyfikatu jest wystarczającym świadectwem kompetencji, rzeczywistość bywa o wiele bardziej wymagająca. Z pewnością zgodzisz się ze mną, że nabycie skutecznych umiejętności trenerskich to coś więcej niż ukończenie kursu. Co więcej, ukończenie szkoły trenerów czy szkoleń „train the trainer” nie jest automatycznie jednoznaczne z uzyskaniem pełnego zestawu kompetencji koniecznych do pracy w firmie jako trener wewnętrzny.

 

Podczas mojej własnej drogi trenerskiej zauważyłem, że programy szkoleniowe mogą podążać dwoma zasadniczymi ścieżkami.

  1. Pierwsza to podejście procesowe, które kładzie mocny nacisk na psychologię, miękkie umiejętności pracy z grupami -skupia się zwłaszcza na dynamice grupy i wziętym z nurtów psychoterapeutycznych tzw. procesom grupowym . 
  2. Drugie, to programy bardziej nastawione na cele biznesowe, które skupiają się na pragmatycznych umiejętnościach niezbędnych do osiągania rezultatów w dynamicznym świecie biznesu. Szkoły i kursy tego typu mniej raczej wchodzą ( ok, nie zawsze) w głębiny procesów grupowych. Wg mnie słusznie, ponieważ biznes do dziś ma pewną alergię na teoretyzowanie i psychologizowanie. Liczy się pragmatyczny cel pracy z kompetencjami pracowników.

Przyjmij zatem  do wiadomości, że zajęcia w stylu „wolnej dyskusji” mogą ożywić grupę, ale co z tego, gdy kurs nie oferuje narzędzi potrzebnych do mierzenia się z prostymi, lecz wymagającymi wyzwaniami biznesowymi? To jak stawiać czoła rzeczywistości uzbrojonym jedynie w teoretyczne modele, które nie zawsze znajdują odpowiednik w świecie rzeczywistym. W mojej pracy z trenerami podłoże teoretyczne daję tylko tam, gdzie będzie potrzebne do zrozumienia fundamentalnych procesów. Po co? Ponieważ tylko tak trenerzy mogą posiąść strategiczne umiejętności poradzenia sobie w zmiennych sytuacjach.

Zatem, jak wybrać mądrze?

Szukaj szkół, które oferują nie tylko atrakcyjne broszury i obietnice, ale te, które mają solidne fundamenty w evidence based training (szkoleń opartych na dowodach naukowych). Osiągnięcia sukcesów w biznesie wymaga czegoś więcej niż tylko umiejętności wygłaszania prelekcji; potrzebna jest umiejętność przekuwania teoretycznej wiedzy w praktyczne działania, które przynoszą wymierne wyniki. To już poważniejsza praca niż prezentacja z miotaczem slajdów. Daje też większą frajdę.

Wybierając swoją ścieżkę edukacyjną, zwróć uwagę na programy weryfikowane przez rynkowe sukcesy ich absolwentów. Poszukajcie takich programów, które pracują na konkretnych studia przypadków, uczą tworzenia i wykorzystywania narzędzi,  ćwiczeń odpowiadające wymogom biznesowym oraz które oferują wsparcie po szkoleniu. U mnie np. jest zasada, że zawsze trener/ trenerka może do mnie napisać i skonsultować free swoje wyzwanie.  Systematyczny rozwój i ciągła aktualizacja wiedzy są kluczem – prawdziwie kompetentny trener biznesu nigdy nie przestaje się uczyć. Chcę Cię zachęcić do podejmowania mądrych, przemyślanych wyborów, które pomogą Ci nie tylko osiągnąć sukces jako trener/ka. Szukaj materiałów, które działają  jako fundamenty skutecznej i wartościowej pracy wewnątrz organizacji, w której będziecie pełnić swoją rolę. Nie bój się wersji online. Wiadomo, że nie wszystko możesz tam poćwiczyć, ale od 7 lat z moich online-ów korzystają trenerzy w pełnym sukcesem. A to dlatego, że moje kursy zawierają masę wzorników, przykładów, gotowych skryptów działań, wskazówek na każdy etap procesu szkoleniowego. 

Bez względu na popularność szkoły czy programu szkolenia TTT, finalna decyzja powinna być oparta na Twoich indywidualnych celach oraz realnych potrzebach. 

W końcu, to Ty jako trener wewnętrzny będziesz wywierać wpływ na rozwój osób w firmach, więc zatroszcz się o solidne podstawy swojej trenerskiej wiedzy i umiejętności. Wybieraj świadomie, działaj przemyślanie.

Jeżeli chcesz zobaczyć na przykładzie jednego z moich kursów trenerskich co wg. mnie powinien zawierać kurs trenerski, to zobacz krótkie wideo.

Więcej o kursach w menu strony

ZOSTAW KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TAK CHCĘ 3 DARMOWE LEKCJE

Po wypełnieniu formularza przeniosę Państwa automatycznie na stronę z filmami. [no spam]