Jak wykorzystać cyfrowe produkty edukacyjne do rozwoju marki osobistej i pozyskiwania klientów.

Jacek Wolniewicz Master teacher
Jacek Wolniewicz Master teacher

Kilka obserwacji na 2023 z siedmiu lat w online.

Zmienność otoczenia biznesowego i rosnące tempo innowacji technologicznych od pewnego czasu prowokują do redefinicji tradycyjnie pojmowanych funkcji i obszarów edukacji online.

Zapraszam do spojrzenia na edukację online i wszelkie cyfrowe produkty edukacyjne nie tylko jako na nowoczesną formę zdobywania wiedzy, ale również jako na potężne narzędzie marketingowe, zdolne do pozyskiwania klientów i budowania wartości marki osobistej.

Edukacja w marketingu treści (content marketingu)

Marketing treści to potężne narzędzie, które pozwala firmom i markom osobistym na zbudowanie silnej relacji ze swoimi klientami. Marketing treści opiera się na przekonaniu, że dostarczenie wartościowych treści przyciągnie uwagę i zaufanie klientów, co prowadzi do większego zaangażowania, większej lojalności marki i ostatecznie większej sprzedaży. Może obejmować różne formy treści, takie jak artykuły blogowe, poradniki, e-booki, filmy, infografiki, podcasty i cały system cyfrowych produktów edukacyjnych.

Kursy online mają wiele zastosowań w marketingu treści. Na przykład, mogą służyć w firmach jako element popularnej strategii Lead magnet – „magnes na leady”, aby przyciągać potencjalnych klientów, oferując dobrze zaprojektowane i wartościowe kursy za niewielką opłatą lub nawet za darmo. Mogą również pomóc w budowaniu autorytetu poprzez pokazanie twojej ekspertyzy i wiedzy w określonym obszarze, co może łatwo przekształcić Cię w cenionego lidera w swojej branży.

A co z budowaniem marki osobistej? Czy kursy online mogą pomóc? Odpowiedź brzmi: absolutnie tak!

W dzisiejszym społeczeństwie, które coraz bardziej zwraca uwagę na rozwój osobisty i ciągłe kształcenie, posiadanie własnego kursu online jest potężnym sposobem na pokazanie swoich umiejętności, podzielenie się swoją unikalną wiedzą i stworzenie silnej, rozpoznawalnej marki osobistej.

Strategia ta dzięki wykorzystaniu potęgi social mediów jest łatwa do zastosowania i wielowątkowa.

Wiele osób kojarzy cyfrowe produkty edukacyjne tylko ze sprzedażą wiedzy online.

Oczywiście, to wspaniała możliwość i pracuję z wieloma moimi studentami, którzy chcą zmonetyzować i wyskalować szeroko zdalną sprzedaż swojej wiedzy.

Ale mam też sporo studentów, którzy dzięki naszym konsultacjom zauważyli inny rodzaj mocy drzemiący w webinarach, kursach online, e-bookach.

To osoby, których główny biznes nie jest skupiony na webinarach, kursach online, e-bookach, ale na innych produktach lub usługach.

Ale dzięki nim i strategii, którą nazywam „POPRZEZ”, wykorzystują sprytnie edukację i marketing treści do szybszego pozyskiwania lepiej płacących klientów.

Mam osoby, które wdrażają/ wdrożyły „POPRZEZ” w branżach IT, SEO marketingu, social marketingu, coachingu, lean managementu, prowadzenia szkoleń offline, księgowości, projektowania CAD, konsultingu strategicznego, a nawet organizowania rejsów i szkoleń żeglarskich.

Taka ciekawostka z mojego podwórka.

Gdy wchodziłem w 2016 roku na rynek szkoleń i kursów online, jednym z plusów miał być koniec jeżdżenia po kraju, koniec koszmarów restauracyjno- hotelowych – koniec życia niczym marynarz.

Tak się stało, ale nie odspawało mnie to od offline.

Im więcej prowadziłem webinarów, tym więcej dostawałem zaproszeń na szkolenia. I to bez prezentacji, ofertowania, niezliczonych narad itp. Stawki poszybowały w górę bez żadnego stresu.

Mogłem wybierać :)

Zakładam, że ten wpis czyta spora grupa związana z prowadzeniem w różnych formach programów rozwojowych, szkoleń, coachingów, mentoringu.

Jeżeli jesteś w tej grupie, chcę ci teraz coś podarować.

Zastanów się i stwórz dla sobie niesamowicie łatwą strategię wykorzystania marketingu treści i produktów cyfrowych.

Oto ona.

Spróbuj stworzyć i wdrożyć strategię „drabiny wartości” (value ladder), czyli zestawu produktów lub usług, które oferujesz na różnych poziomach cenowych i wartościowych. Każdy stopień tej drabiny dostarcza większą wartość za wyższą cenę, zaczynając od darmowych lub niskokosztowych ofert, a kończąc na zaawansowanych i droższych usługach.

Zróbmy to na przykładzie popularnego tematu,

Przykładowy model drabiny wartości dla kursów online na temat budowania poczucia własnej wartości mógłby wyglądać tak:

Poziom 1 (Wstępny): Darmowe materiały edukacyjne, takie jak infografiki, artykuły blogowe czy krótkie mini podcasty na temat budowania poczucia własnej wartości. Można również oferować darmowy e-book lub poradnik na temat poprawy samooceny.

Poziom 2: Webinar na żywo na temat budowania poczucia własnej wartości za niewielką opłatą. Webinar może obejmować podstawowe techniki i ćwiczenia do pracy nad własną wartością.

Poziom 3: Korzystny cenowo, podstawowy kurs online, który pomaga uczestnikom głębiej zrozumieć, jak zwiększyć poczucie własnej wartości. Zawiera konkretne strategie, materiały video, konsultacje grupowe, zadania do wykonania itp.

Poziom 4: Zaawansowany kurs online z indywidualnym tutoringu/coachingiem. Kurs zapewnia szczegółowe strategie, plany, ćwiczenia, sesje Q&A na żywo i dodatkowe materiały. Ci, którzy wybierają ten poziom, mogą skorzystać z indywidualnych sesji z coachem.

Poziom 5: Program masterclass lub roczne członkostwo, które oferuje pełne wsparcie, dostęp do wszystkich kursów i materiałów, regularne sesje coachingowe, spotkania grupowe z ekspertami, dodatkowe webinary czy sesje Q&A, dostęp do zamkniętej grupy na platformie społecznościowej, a nawet możliwość spotkań twarzą w twarz.

Ważne jest, aby każdy z tych produktów dostarczał rzeczywistą wartość swoim klientom i pomagał im postępować w zrozumieniu i zastosowaniu technik budowania poczucia własnej wartości. Zachęcając klientów do skorzystania z kolejnych poziomów, będziemy w stanie budować długotrwałe relacje z nimi i pomagać im w długoterminowych celach związanych z rozwojem osobistym.

Podsumowując

Jak widzisz, cyfrowe produkty edukacyjne – kursy online, webinary, szkolenia, e-bookiu ma wiele twarzy i każda może pomóc w zarabianiu pieniędzy.

Value ladder, czyli drabina wartości, to jedna z najskuteczniejszych strategii sprzedaży w marketingu. Dzięki niej można przyciągnąć klientów za pomocą bezpłatnych lub niskokosztowych ofert, a następnie krok po kroku zaoferować im coraz bardziej wartościowe produkty lub usługi. Wykorzystanie tego modelu w ofercie kursów online na temat budowania poczucia własnej wartości pozwala na budowanie długotrwałych relacji z klientami, dostarczanie im coraz więcej wartości i rozwijanie ich lojalności.

Zaproszenie

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką, a także innymi aspektami marketingu edukacji online, serdecznie zapraszam Cię do wzięcia udziału w jednym z moich cyklicznych szkoleń. W trakcie szkolenia dowiesz się więcej o tworzeniu i sprzedaży produktów edukacyjnych online, co może Ci pomóc w rozwoju Twojego biznesu.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij w obrazek  i odwiedź tę stronę:

ZOSTAW KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TAK CHCĘ 3 DARMOWE LEKCJE

Po wypełnieniu formularza przeniosę Państwa automatycznie na stronę z filmami. [no spam]