Jako klasyczny boomer nie byłem za pan brat z elektronicznymi notesami, programami do notatek i tym podobnymi elektronicznymi organizerami.
Jednak jeden styl notowania rozwijałem od wielu lat.
To notatki w formule map myśli.
Przez wiele lat robiłem je ręcznie, ale gdy zacząłem tworzyć więcej szkoleń, kursów i publikacji wraz z zespołem – koniecznym stało się przejście na wersje elektroniczne.
Zapewne aplikacje do rysowania map myśli nie są już dla Ciebie wielką nowością. Pandemia również wspomogła rozwój tego typu oprogramowania. Jednak chcę ci w tym wpisie pokazać dwie aplikacje, które bez zbędnych fajerwerków i bajerów mocno mi pomogły w organizacji pracy.
Na początek powiem Ci, jakich opcji szukałem w tych programach.
- Po pierwsze – czysta forma. Jest dużo software symulujących rysowane linie, dymki itp. - ale to nie dla mnie. Potrzebowałem prostych i czystych formatek.
- Po drugie – potrzebowałem opcji aktywnych linków, które po zapisaniu mapy w formacie PDF były klikalne dla odbiorcy. Jeszcze dwa lata temu to nie była taka oczywista funkcja.
- Po trzecie. Potrzebowałem trybu [Pokaz slajdów]. To funkcja zamieniająca elementy projektu mapy w slajdy. Super rozwiązanie, z którego korzystałem podczas zamkniętych online. Zresztą niejako po rekomendacji przez Bartka Popiela zacząłem wkładać tę formę do webinarów. Ale z tym ostrożnie, ponieważ wiele osób zgłaszało problem z czytelnością map podczas oglądania takich prezentacji webinarowych na komórkach. W każdym razie funkcja jest przydatna i mocno ożywia tradycyjne podejście z „miotaczem slajdów”.
- Po czwarte. Niskie koszty. Darmowe oprogramowania nie podobały mi się. Te lepsze potrafią kosztować krocie. Np. świetny Xmind miał zaporową cenę do moich celów.
- Po piąte. Opcje współpracy z dyskami Google Drive i Dropbox
- Po szóste. Opcje pracy w chmurze i w wersji desktop
- Po siódme. Wariant pracy w formie wykresów Ganta.
I tak trafiłem na dwa programy.
EdrawMind i Mindomo.
Bardzo podobne funkcje, więc nie będę ich specjalnie rozróżniał. No może poza subiektywnym odczuciem, że na podczas korzystania na transmisji live EdrawMind działa na moim MacBook Pro — zdecydowanie płynniej i jakoś wydaje mi się… ładniejszy.
Koszty obydwu rozwiązań są podobne
EdrawMind to ok. 72 USD na rok z VAT.
Mindomo, to 81 USD na rok z VAT
Oczywiście są plany miesięczne (Mindomo) i rozliczane co pół roku (EdrawMind).
Całości dopełnia mnóstwo gotowych pomysłów- projektów na mapy myśli, pełna konfiguracja układów czcionek, kolorów, symboli i ikon ułatwiających oznaczanie „tasków” – (…jak ja nie cierpię tego korposlangu)
Zapraszam do testowania (lub, jak to niektórzy mówią „wytestowania”).
A na koniec- w prezencie mam dla Ciebie:
1. Skrót z webinaru o tym, gdzie i jak publikować własne kursy – tam zobaczysz wykorzystanie mapy zrobionej w Mindomo. (To fragment z programu szkolenia Akademii Kursów i Szkoleń Online - więcej tutaj
2. Do pobrania gotowa mapa z projektem kursu.
Pozdrawiam
Jacek
PS.
Dużą popularnością cieszą się wśród trenerów online opcje mind map zawarte w programach Jamboard, Miro, Mural, ale przypominam, że opisuję tutaj swoje preferencje – a Mindomo i EdrawMind przypadły mi najbardziej do gustu.
PS.2
Aktualizacja. 28.XII. 2021
Xmind – o którym wspominałem i znam z wersji demo – sporo teraz staniał i warto też brać go pod uwagę. To bardzo zgrabny program. Ok 60 USD /rok. Funkcje bardzo podobne do opisanych Mindomo i EdrawMind, a może nawet ciut lepiej wykonane. W każdym razie. Każdy z opisanej trójki zasługuje na mocną uwagę.
Oglądaj wideo o publikowaniu kursów online
Pobierz mapę z projektem

Newsletter Poranne Fusy
Zapisz się na poranny niedzielny newsletter o uczeniu, oduczaniu, e-learningu, kursach, szkoleniach i biznesie opartym na wiedzy.
Thank you!
You have successfully joined our subscriber list.