Cztery aplikacje odkryte w 2021, które polecam. Część 2 – Projektowanie, porządkowanie, prezentowanie treści do szkoleń i kursów online

Jacek Wolniewicz Master teacher
Jacek Wolniewicz Master teacher


Jako klasyczny boomer nie byłem za pan brat z elektronicznymi notesami, programami do notatek i tym podobnymi elektronicznymi organizerami.
Jednak jeden styl notowania rozwijałem od wielu lat.
To notatki w formule map myśli.

Przez wiele lat robiłem je ręcznie, ale gdy zacząłem tworzyć więcej szkoleń, kursów i publikacji wraz z zespołem – koniecznym stało się przejście na wersje elektroniczne.

Zapewne aplikacje do rysowania map myśli nie są już dla Ciebie wielką nowością. Pandemia również wspomogła rozwój tego typu oprogramowania. Jednak chcę ci w tym wpisie pokazać dwie aplikacje, które bez zbędnych fajerwerków i bajerów mocno mi pomogły w organizacji pracy.

Na początek powiem Ci, jakich opcji szukałem w tych programach.

  1. Po pierwsze – czysta forma. Jest dużo software symulujących rysowane linie, dymki itp. - ale to nie dla mnie. Potrzebowałem prostych i czystych formatek.
  2. Po drugie – potrzebowałem opcji aktywnych linków, które po zapisaniu mapy w formacie PDF były klikalne dla odbiorcy. Jeszcze dwa lata temu to nie była taka oczywista funkcja.
  3. Po trzecie. Potrzebowałem trybu [Pokaz slajdów]. To funkcja zamieniająca elementy projektu mapy w slajdy. Super rozwiązanie, z którego korzystałem podczas zamkniętych online. Zresztą niejako po rekomendacji przez Bartka Popiela zacząłem wkładać tę formę do webinarów. Ale z tym ostrożnie, ponieważ wiele osób zgłaszało problem z czytelnością map podczas oglądania takich prezentacji webinarowych na komórkach. W każdym razie funkcja jest przydatna i mocno ożywia tradycyjne podejście z „miotaczem slajdów”.
  4. Po czwarte. Niskie koszty. Darmowe oprogramowania nie podobały mi się. Te lepsze potrafią kosztować krocie. Np. świetny Xmind miał zaporową cenę do moich celów.
  5. Po piąte. Opcje współpracy z dyskami Google Drive i Dropbox
  6. Po szóste. Opcje pracy w chmurze i w wersji desktop
  7. Po siódme. Wariant pracy w formie wykresów Ganta.

I tak trafiłem na dwa programy.

EdrawMind i Mindomo.

Bardzo podobne funkcje, więc nie będę ich specjalnie rozróżniał. No może poza subiektywnym odczuciem, że na podczas korzystania na transmisji live EdrawMind działa na moim MacBook Pro — zdecydowanie płynniej i jakoś wydaje mi się… ładniejszy.

Koszty obydwu rozwiązań są podobne

EdrawMind to ok. 72 USD na rok z VAT.

Mindomo, to 81 USD na rok z VAT

Oczywiście są plany miesięczne (Mindomo) i rozliczane co pół roku (EdrawMind).

 

Całości dopełnia mnóstwo gotowych pomysłów- projektów na mapy myśli, pełna konfiguracja układów czcionek, kolorów, symboli i ikon ułatwiających oznaczanie „tasków” – (…jak ja nie cierpię tego korposlangu)

 

Zapraszam do testowania (lub, jak to niektórzy mówią „wytestowania”).

https://www.mindomo.com

https://www.edrawmind.com


A na koniec- w prezencie mam dla Ciebie:

1. Skrót z webinaru o tym, gdzie i jak publikować własne kursy – tam zobaczysz wykorzystanie mapy zrobionej w Mindomo. (To fragment z programu szkolenia Akademii Kursów i Szkoleń Online - więcej tutaj

 

2. Do pobrania gotowa mapa z projektem kursu.

 

 

Pozdrawiam

Jacek

 

 

 

PS.

Dużą popularnością cieszą się wśród trenerów online opcje mind map zawarte w programach Jamboard, Miro, Mural, ale przypominam, że opisuję tutaj swoje preferencje – a Mindomo i EdrawMind przypadły mi najbardziej do gustu.

 

PS.2 

Aktualizacja. 28.XII. 2021

Xmind – o którym wspominałem i znam z wersji demo – sporo teraz staniał i warto też brać go pod uwagę. To bardzo zgrabny program. Ok 60 USD /rok. Funkcje bardzo podobne do opisanych Mindomo i EdrawMind, a może nawet ciut lepiej wykonane. W każdym razie. Każdy z opisanej trójki zasługuje na mocną uwagę.

Oglądaj wideo o publikowaniu kursów online

Pobierz mapę z projektem

Kilka screen shots ze stron aplikacji

.

ZOSTAW KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TAK CHCĘ 3 DARMOWE LEKCJE

Po wypełnieniu formularza przeniosę Państwa automatycznie na stronę z filmami. [no spam]